Ufohavaintotietokanta
Tervetuloa katselemaan Suomen Ufotutkijoiden Ufohavaintotietokantaa! Tietosuojaseloste
Ufohavainnon numero 2827 tiedot (luokitus: 9LÄH9P5)
Ufohavainnon kommenttiosioon
Havaintoa koskevat kuvat:
Kuva  Kuva  Kuva  Kuva  
Havaintoa koskevat videot:
Ei videotiedostoja
Havaintoa koskevat äänitiedostot:
Ei äänitiedostoja
Havainnon yksityiskohdat
Havainnon kuvaus:
Olin käymässä lasten kanssa äitini luona lapsuudenkodissani. Oli aamupäivä noin klo 10.20. Istahdin olohuoneen sohvalle. Olohuoneen ikkunasta on näkymä järvelle päin. Huomasin järven toisella puolella vaalean kiekkomaisen kohteen josta heijastui auringonvalo todella voimakkaasti. Mietiskelin hetken että onko siellä joku rakennus mistä valo voisi noin heijastua mutta tiesin että siellä ei ole minkäänlaista rakennusta ja muutenkin kohde näytti olevan järven yllä.
Tyttäreni tuli siihen ja sanoin hänelle että katso tuota,mikä tuo on? Hän sanoi että ota siitä valokuva. Minä otin kuvan. Noin minuutti sen jälkeen niin kohde lipui hitaasti vasemmalle ja katosi näkyvistä. Myöhemmin kun zoomailin kuvaa niin huomasin että siinä erottuu jonkinlaiset ikkunat aluksen kyljessä.
Liitän normaalin ja zoomatun kuvan ja lisäksi Liitän kuvan jossa kohdetta ei näy, niin kukaan ei voi sanoa että kyseessä olisi vaikka vesitorni. Huomasin myös että näytti siltä kuin alus olisi imenyt vettä järvestä,mutta tämä on vain omaa spekulaatiota kun siitä ei saa kunnolla selvää.
Kellonaika:
10:20Päivämäärä:
8.6.2026Oma arvio kestosta:
3-4 minuuttia
Havaintopaikka
Kunta tai kaupunki:
SuomussalmiMaakunta:
Kainuu
Ilmansuunta, jossa kohde näkyi
Kulma, jossa kohde näkyi
Koko- ja etäisyysarviot
Säätila havaintohetkellä
Tuulen suunta:
Itä 2,5 m/sTuulentyyppi:
tasainenPilvisyys:
kirkasSade:
eiLämpötila:
+18
Meteorologiset ilmiöt
Valoisuus:
kirkas päivänvalo
Astronomiset ilmiöt
Astronomiset ilmiöt:
aurinko
Havainnonteon yksityiskohtia
Havaintoa täydentävät tiedot
Kohteen ulkonäkö
Kohteen muoto:
Suuri kiekkomainen kohdeKohteen ääriviivat:
selkeätKohteen väri:
yksivärinenKuvaile väri:
Se näytti valkoiselta mutta se oli niin kaukana että vaikea nähdä ja auringonvalo heijastui siitä voimakkaasti.
Kohteen liikkuminen
Liikkuiko kohde tasaisella nopeudella:
kylläKuvaile liike:
Sitten kun hävisi näkyvistä niin lipuista hitaasti vasemmalle.Pysähtyikö kohde:
eiNäyttikö kohde tai osa siitä pyörivän:
eiMiten kohde katosi näkyvistä:
Lipui hitaasti vasemmalle päin ja katosi näkyvistä.
Kohteen valot, äänet ja muut vaikutukset
Loistiko kohde valoa:
kylläKuvaile loistaminen:
Mahdolliset ikkunat ja auringon heijastusValaisiko kohde ympäristöä:
kylläOliko kohteessa erillisiä valoja:
eiKuuluiko kohteesta ääntä:
eiTuntuiko lämpöä tai muuta fyysistä vaikutusta:
eiTuntuiko hajua:
eiEsiintyikö sähkölaitteissa häiriöitä:
eiOliko kohteella vaikutusta eläimiin:
eiAiheuttiko kohde pelkoa:
eiAiheuttiko kohde psyykkisiä vaikutuksia:
eiJättikö kohde jälkeensä valo-, savu-, ym. juovan tai ilmavirtauksen:
eiJättikö kohde jälkeensä näkyviä merkkejä maastoon:
ei
Muita tietoja
Kuvaile suhtautumistasi tunnistamattomiin lentäviin kohteisiin ennen havaintoasi ja sen jälkeen. Jos suhtaumisessasi tapahtui muutoksia, selitä miksi:
Itseasiassa vuonna 2000 näin "ufoja" ensimmäisen kerran, siitä on täälläkin kirjattu havainto. Olen aina uskonut että muuallakin kuin maapallolla on elämää ja myös että kehittyneemmät sivilisaatiot pystyvät matkustamaan tänne. En enää pelkää niitä koska he eivät ole tehneet minulle mitään pahaa.Ilmoititko havainnostasi sanomalehdille tai viranomaisille:
eiJos havaintoosi liittyy seikkoja, jotka eivät vielä tulleet esille, kerro myös niistä:
Huom. Valokuva 3 on vertailun vuoksi, kohde ei näy siinä kuvassa.Päivämäärä ja paikka:
1.7.2026 Enonkoski
Tutkijakommentit
Ufotapaus Tormuanjärven alueella.
Tapauksen todistaja oli havainnut maanantaina 8.kesäkuuta 2026 järven yllä kiekkomaisen aluksen. Alus oli leijunut lähellä järven pintaa. Todistajan kertoman mukaan aluksesta heijastui valoa. Hän arvioi, että ne olivat joko kirkkaat valot tai sitten ikkunat, joista heijastui auringon valoa. Tarkasteltua alusta tarkemmin todistaja huomasi aluksen alla tapahtuvan jotain outoa liikettä. Kuin vesi olisi liikkunut. Hänellä kävi ajatus, että jos alus imee vettä järvestä. Hetken siinä katseltua kohdetta, alus alkoi liikkumaan vasemmalle ja katosi näkyvyydestä.
Olin todistajaan yhteydessä sähköpostitse, sekä hänen luvalla tein haastattelun puhelimitse. Totesin todistajan luotettavaksi.
Tutkimuksissa käytiin läpi kaikki mahdolliset tunnetut faktat ja saatiin ne poissuljettua.
Video olisi tuonnut tapaukseen lisää todistusaineistoa, mutta saatujen todisteiden ja valokuvien perusteella voin sanoa, että kysymyksessä on aito UFO tapaus. Kyseinen alus imuroi vettä järvestä tuntemattomasta syystä ja poistui sen jälkeen paikalta.
Tutkija on lisännyt terävöitetyn valokuvan jälkikäteen. Kuva 4.
Tutkija 223 / M.Snellman
Havaintoa koskevat muut kommentit (12 kpl)
Huomioi asiallisuus kommenteissa. Täytä kaikki kentät tai kommenttia ei julkaista. Myös asiaton kielenkäyttö voi johtaa kommentin hylkäämiseen.
Nimimerkin maksimipituus. 40 merkkiä.
Kommentin maksimipituus: 200 merkkiä
Nykyiset kommentit (sivu 1)
Tutkimukseen
Tässä voisi olla sitä potentiaalia!
01.07.2026 21:06:19
Miksu
Näyttää ihan puuston takana kulkevalta junalta, mutta jos raiteita ei siellä ole niin kuva on kyllä mielenkiintoinen.
02.07.2026 01:41:21
Havainnon tekijä
Suomussalmen keskustassa on tavaraliikenteelle junaraiteita mutta havaintopaikka on 75km pohjoiseen maaseudulla jossa raiteita ei ole lähimaillakaan.
02.07.2026 06:51:17
fabba
UFO se on, olisipa video. Miksi koko järven toisella puolella on raja, josta lähtien veden pinnasta ei heijastu metsää eikä taivasta?
04.07.2026 10:33:38
Roo'e
Vasemmalta koukkaa pienempi alus lautasen alapuolelle. Tämä seikka lisää kuvan uskottavuutta.
04.07.2026 10:47:15
Randomitutkija
Kuvassa jossa kohdetta ei ole puusto kohteen takana on aika erinäköinen. Lisäksi kohteesta oikealle ylös on jokin ruskea asia jota ei toisessa kuvassa näy.
04.07.2026 19:34:37
kohtaja
Ufon vasen reuna pimennetty. Tunnistamisen estämiseksi?
05.07.2026 18:23:06
Johtaja
Ihmisiä uimassa siinä vasemmassa reunassa olevassa niemenkärjessä. Taustalla näkyy kirkontorni osittain. Muuta järkevää en kuvasta löydä.
05.07.2026 19:57:38
Suoritan operation "not alone"
aluksi kuva oli aika mielenkiintoinen, mutta aloin sitten näkemään epämääräisiä yksityiskohtia, kuvia on neljä, mutta vain kolmessa niissä on tuo sienen muotoinen esine
07.07.2026 13:31:21
Mene sivulle: 1 2
Sivun alkuun